İzolasyon Tuğlaları

Tuğla kili içerisine karıştırılan granüle strafor tanecikleri, 900 derece sıcaklıkta tuğlanın pişirilmesinden sonra buharlaşırlar. Böylece tuğla bünyesinde 1-1.5 mm. çapında küresel boşluklar elde edilir. Tuğlaların geçmeli düşey bağlantıları olduğu için bu yüzeylerde harç kullanılmaz.

  • Düşey derzlerde harç kullanılmaz : Sadece yatay derzlere harç konarak duvar örme işlemi yapılır. Düşey derzlerde harç kullanılmadığı için düşey yöndeki ısı köprüleri ortadan kalkar.
  • Tuğladaki delik alanları 6 cm2 yi geçmez : 6 cm2 durgun havanın yakalandığı optimum ölçüdür. İzolasyon Tuğlalarında delik alanları buna göre dizayn edilmiştir.
  • Şaşırtma delikler ile ısı yolu uzar : İzolasyon Tuğlalarının genişlik boyutunda delik sistemi şaşırtmalı olarak dizayn edilmiştir. Şaşırtma delik sistemi ısı yolunu uzatarak ısı köprülerini minimize eder.
  • Gözenekli hafif yapı : İzolasyon Tuğlalarının gözenekli yapı küçük hava boşlukları yaratarak, ısı yalıtımını sağladığı gibi tuğlanın hafiflemesine de yardımcı olur.
  • Kilin doğal yapısında bulunan ısı depolama özelliği sayesinde tuğlalar gündüz bünyelerine aldıkları enerjiyi gece ısı vericiler kapanınca geri verir. Böylece konforlu, klimatik bir ortam sağlanır.


Gözeneğin Faydaları Nelerdir?

Tuğlanın Hacim Ağırlığı (yoğunluk) azaltılmış olur. 

Bu sayede:

  • Tuğlanın ısı yalıtım katsayısı %11 iyileşir. Tuğlanın örülmesi için İzolasyon Tuğlaları harcının da kullanılması durumunda ısı yalıtım katsayısındaki iyileşme %33'ü bulur.
  • Tuğlanın binaya getirmiş olduğu yük %12.5 azalır.
  • Tuğlanın inşaat mahaline nakil maliyeti %12.5 azalır.

Sağlamlık

Tüm düşey delikli tuğlalar, alternatif blok malzemelerine göre 3 kat daha mukavimdir. Basınç dayanımları 75 Kg/cm2 dir. Sağlamlığı sayesinde bu tuğlalar binanızın taşıyıcı sistemine katkıda bulunur, kolon ve kirişlerin bir sarsıntı esnasında esnemesini engellerler.

Isı Yalıtımı

Gözenek sistemi içinde hapsedilmiş halde bulunan hava iyi bir ısı yalıtımı sağlar

Su Yalıtımı

İzolasyon Tuğlaları üstün teknolojiye sahip yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirildiği için su emme değeri çok düşüktür.

Çevre Dostu

Binalarda yakıt tasarrufu da sağladığından çevre kirliliğini azaltır.

Nefes Alma Klima Özelliği

İzolasyon Tuğlaları ile örülen duvarlar nefes alır, sağlıklı ve rutubetsiz bir mekan yaratır.

Basınca Dayanıklı

Yüksek basınç mukavemeti ile bina statiğini güçlendirir. Basınç dayanımı 128 kg/cm2 dir.